Alışveriş Neden Mutlu Eder?

Alışveriş neden mutlu eder? hiç düşündünüz mü? Aslında alışveriş çoğu insanın artık ihtiyaçtan ziyade zevk amacıyla hobi haline getirdiği bir durumdur. Özellikle morali bozuk olan insanların alışverişe yöneldiğini görürüz. Bu doğrudur. Alışveriş gerçekten insanı mutlu eder. Peki, mutluluk nedir? Mutluluk insan psikolojisi ve biyolojisiyle alakalıdır. Yaşadığımız durumlara göre vücudumuzun salgıladığı beş çeşit hormon vardır. Bu salgılama gerçekleştiğinde kişi kendisini olduğundan iyi hisseder.

Alışverişte Mutluluk Hormonları Nelerdir?

1- Serotonin

Bu hormonun salgılanması yemekle ilgilidir. Kadınların çikolata düşkünlüğü de aslında bir yalan değil, biyolojik bir gerçektir. Bundan dolayı alışveriş esnasında çikolata alan bir kadının o an mutluluk duyması çikolatayı yediğinde yaşayacağı hazzı biliyor olmasıyla alakalıdır. Tabi ki bu durumu yaşatan tek yiyecek çikolata değildir. Aslında olay tamamen doygunluk hissine ulaşmaktır.

2- Endorfin

Dışarıdan vücuda alınamaz fakat en güçlü uyuşturucudan daha üstün bir yapıya sahiptir. En önemli tetikleyicisi heyecandır. Bu heyecanı yaratacak bir etken yine karnınızı doyurmak istemek ve bu amaca ulaşmaktır.

3- Melatonin

Gece 11 ile 5 arasında salgılanan bir hormondur. Bu saatlerde yapılacak bir alışveriş ile bağlantısı kurulabilir.

4- Adrenalin

Tam anlamı ile mutlulukla bir bağlantısı kurulamamış olsa da dolaylı yollardan bağlantısı bulunmuştur. Adrenalin, kurduğunuz hayali gerçekleştirdiğinizde salgılanacaktır. Gecenin bir saattin de canınızın çektiği bir yiyeceği sipariş verdiğiniz de ki mutluluk bununla alakalıdır.

5- Depamin

Vücudunuza mutluluk etkisi yaratacak bu hormon sizin hareketlerinizle ilgilidir. Depamin, tembelliği sevmez. Mağazaları gezmek, alışveriş için uzun süre yürümek sizi mutlu edecektir.

Alışveriş Neden Mutlu Eder, Psikolojik Etkenler Nelerdir?

Toplumda yüksek statüde bulunan insanların giydiklerini, yediklerini, kullandıklarını düşünün. En çok talep edilenler genelde onlar olur çünkü kişi aldığı ürünle kendini tatmin etmek ister. İçerisinde kendini o insanlarda biri gibi göreceği ya da göstereceği ürünler kişiye mutluluk verir. Kişi kendisini diğerlerinden ayıracak bir sebep arar çünkü kendimizi çevremizle kıyaslama güdümüz vardır.

Bu nedenden dolayı pahalı ürünler dikkatimizi çeker. Düşük fiyatlı ürünlerin psikolojik olarak bizi başarısız bir konuma getireceğini düşünürüz ve pahalı bir ürün aldığımızda kendimizi daha iyi hissederiz. Kendimizi kötü hissettiğimizde bu davranış bize değerli olduğumuzu hatırlatır fakat maddi açıdan zorluk çeken bir birey isek mutluluğumuz uzun sürmeyecek ve kendimizi suçluluk duygusuna kaptıracağız.

Yapılan araştırmalarda aynı iki şarabın kişiye farklı fiyatlarda olduğu söylendi ve deneyen kişi pahalı şarabı daha güzel buldu. Oysaki iki şarapta aynıydı. İşin tuhaf kısmı kişiler gerçekten daha pahalı olduğunu zannettikleri şarabı içerken daha büyük keyif almışlardı. Bunun sebebi yüksek fiyatın kişinin somut haz miktarını arttırması idi.

Bu nedenlerden dolayı alışveriş o an ki duygu durumuna göre yapılmalıdır. Yavaş ve temkinli hareket edilmeli, sonra ki sonuçlar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu şekilde hareket edildiğinde alışverişin gerçek bir mutluluk sebebi olması muhtemel olacaktır.