Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Alışveriş, kişinin ihtiyacı olan bir ürünü belirli bir ücret karşılığında satın almasıdır. Bu cümlede alt çizilmesi gereken kelimeler ihtiyacı olan olmalıdır. Ne yazık ki alışveriş çılgınlığı ve kartlar sayesinde ihtiyaç hasıl olmasa da alınıyor bazı ürünler.

İlk zamanlarda alışveriş

Eski çağlarda insanlar takas yöntemiyle alışveriş yaparmış. Kimde ne varsa başkasındaki ürünle değişir öyle anlaşırlarmış. Tabi ki ürünler birbirlerinin dengi olmalıdır. Yani düşünün ki o dönemde bir at ile bir çuval buğday takas edilmez herhalde. Yani takas alışverişinde de denklik olmalıdır.

Paranın hayatımıza girişi

Genelde bilinen bir bilgi olarak para Lidyalılar tarafından bulunmuştur. Madeni yani metal paralara sonradan kağıt olanlar da eklenmiştir. Geçen yüzyıla kadar dünyadaki tüm ülkeler hazinelerindeki altın rezervleri kadar para basma hakkına sahipti. Yani bir ülkenin ne kadar altını varsa o kadar para basabilirdi. Dolayısıyla bu bazı haksızlıklara engel olurdu. Tabi sonradan dünyanın zorba ve mahalle kabadayısı olan Amerika bu sistemi kabul etmedi. Altın rezervi olmasa bile para bastırdı. Dolayısıyla bu diğer ülkelerin parasının da değerini düşürdü. Şu anda dünyanın para birimi dolar olmasının böyle haksız bir geçmişi vardır.

Daha sonra hayatımıza kredi kartlar ve hesap kartları girdi. Yani bir insan yanında kağıt veya madeni para olmasa da kartı varsa ve içinde de limit varsa alışverişini yapabilir hale geldi. İşte tam bu noktada alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar devreye girer. Çünkü eskiden cebinde ne kadar paran varsa o kadar eşya alırdın. Şimdi ise kartına bankalar kredi yüklerler bunu ihtiyacından fazla olarak yüklerler ki her zaman bankaya borçlu kalabilesin. Yakın zamanda haberlerde kredi kartı mağdurlarına şahit olmuşsunuzdur. Aslında bunlara mağdur demek ne kadar doğru bilinmez. Alışveriş kurallarını bilmeyenler demek daha doğru olacaktır.

Alışveriş Kuralları

1- İhtiyacından fazlasını kesinlikle almamak. Mağazalar öyle bir tasarlanır ki insanlar göz gezdirince her şeyi almak isterler.

2- Kredi kartının limitini banka değil sen belirle.  Aslında mümkün olduğunca kart kullanmamak en iyisidir. Fakat bu günümüzde pek de mümkün olmuyor. Maaşın veya kazancın ne kadarsa limitin o miktardan az olmalıdır. Aksi halde ödeme günü gelince ödeyemezsiniz ve bankanın istediği amaç olan borçlu kalırsınız. Üstelik faizi her an artarak katlanır.

3- Mümkün olduğunca nakit alışveriş yapmak. Unutulmamalıdır ki kartlarla yapılan alışverişte bazıları oturduğu yerden para kazanır. Visa, mastercard vb. büyük global şirketler kartla yapılan alışverişlerden çok az görünen fakat dünya nüfusuyla bakıldığında milyarlarca lira kazanırlar.

4- İhtiyaç listesi oluşturmadan evden çıkmamak. Büyüklerimiz evdeki hesap çarşıya uymaz derken bunu kastetmiş olmalı. Eğer liste yapmaz ve hesapsız çıkarsan, mağazaların tasarım tuzağına düşmüş olursun. İnsan her şeyi satın almak ister. Fakat ihtiyacı olanı almalı veya ihtiyaçlarını sıraya koymalıdır. Bu bazılarını diğer ay başka ihtiyaçları almak gibi.