İnternetten Alışveriş Neden Ucuz?

İnternetten Alışveriş, Teknolojinin gelişmesi ile insanların hayatını daha da kolaylaştırdı. Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar ihtiyaçlarını daha kolay karşılıyor. Gideceği, ama bilmediği bir yeri kolayca yol tarifi ile bulabiliyor, canı istediğinde istediği müziği dinliyor veya filmi izleyebiliyor. Tabi bu kadar değil. Teknoloji en çok alışverişe yaradı. Artık insanlar teknolojiyi kullanarak çoğu mağazayı oturduğu yerden gezebiliyor. Hatta mağazalardan hariç ekstra olarak internet için özel mağazaları da gezebiliyor. Pek çok markayı ve yüzlerce hatta binlerce ürünü görebiliyor ve inceleyebiliyor. İnsanın başında dolaşan ve rahatsız eden personellerden uzak oluşu, sürekli insanı almaya zorlayan esnaftan  ve bir sürü yol gitmekten uzak oluşu aynı zamanda oturduğu yerden rahat rahat alışveriş yapılıyor olması insanı online alışveriş yapamaya yönlendiriyor. Bunların yanında online alışveriş yapmanın en büyük avantajı, normal alışverişten daha ucuz olmasıdır. Peki, online alışveriş neden ucuz?

Rekabetin Çok Olması

Online alışverişin müşteriler için en güzel taraflarından birisi de çoğu kişinin internet üzerinden satış yapıyor olması. Yani milyonlarca kişi internet üzerinden bir şeyler satıyor. Kimisi profesyonel ve kurumsal olarak yapıyor, kimisi de şahıs hesabı üzerinde kendi adına satıyor. Bir sürü kişinin online satış yapması, rekabeti arttırıyor. Rekabetin artması da hali ile fiyatlara yansıyor. Bir satıcının ürün için belirlediği fiyatı başka bir satıcıda kolayca görebilmektedir. Bu sebepten dolayı kendi ürününü satabilmek için fiyatı aşağı çekmektedir.

İnternetten Alışveriş Yelpaze Genişliği

İnsanlar bir günde en fazla 4 5 semt ve 40 50 mağaza geçer. Çünkü mağazalar arası mesafe farkı vardır. Ancak internet ortamı demek, Türkiye’deki hatta dünyadaki tüm mağazaların tek bir yere toplanması demektir. Bu da her türden ürünü kolayca bulmanıza ve bir ürünün birçok modelini ve çeşidini yakından incelemenize yol açar. Yani bir ürünün daha renklisini, daha büyüğünü veya daha küçüğünü, daha çok veya az özellik olanı bulabileceğiniz için, kendinize daha uygun olanı seçebilirsiniz.

İşçilik Daha Az

Online alışverişte normal alışverişte olduğu gibi çeşitli işçilik yoktur.  Mağazadan bir ürün aldığınızda o ürünün alışı, yerleştirme ve hizmeti, kirası ve eleman maaşı gibi çeşitli masrafları vardır. Online alışverişlerde size hizmet verecek, ürünü tanıtacak birileri olmadığı için maliyet düşer. Bu da ürünün fiyatının daha az olmasını sağlar.

İnternetten Alışveriş Fabrikadan Halka

Online işlemlerde ikili ilişkiler olmadı için, ürün için bir mağazaya da ihtiyaç yoktur. Bu da ürünün insanlara ulaştırılmasında aracıların aradan çıkmasına ve aracıların koyacağı vergi ve komisyonların ortadan kalmasına yol açar. Tabi hal böyle olunca ürünün fiyatı normalinden daha ucuz olabilir.

Gösterişe Gerek Yok

Eskiden ürün satabilmek için gösterişli mağazalar açılırdı. Çünkü mağazanın dizaynı ve içerisinin lüks olma oranı mağazanın da kalitesini belirler. Ancak online alışverişte böyle bir derdiniz yoktur. Mağaza yerine depo açarak ta ürün satabilirsiniz. Bu da satıcının masraflarını  önemli oranda etkiler. Çok fazla gideri olmayan satıcılar ürünün fiyatında da indirim yapar. İşte bu sebeplerden ötürü online alışveriş daha ucuzdur.